2016 Sessions

Thursday, September 22, 2016
8:00 - 9:00

Registration and Continental Breakfast

9:00 - 9:15

Convene & Housekeeping

9:15 - 9:30

Host's Welcome

Presenters: Sara Lowman, Farès el-Dahdah
9:30 - 9:50

Director's Welcome

Presenters: Spencer D. C. Keralis
9:50 - 10:50

Burning Down the Tent: New Futures for Social Justice and Digital Humanities

Moderator/Organizer:: Spencer D. C. Keralis Presenters: Roopika Risam
10:50 - 11:00
Break
11:00 - 12:00

Workshop: Create Your Own Coloring Book!: A Hands-On Tutorial

Presenters: Jeanette Claire Sewell
11:00 - 12:00

Workshop: Digital Literacy in the College Classroom

Presenters: Ron Thomas
11:00 - 12:00

Workshop: How Memorandums of Understanding Create a Process for Successful Digital Collaboration

Presenters: Rafia Mirza, Peace Ossom Williamson
12:00 - 1:00

Lunch

1:00 - 2:15

Session 1

Moderator/Organizer:: John Martin Presenters: Don Johnson, Kimon Keramidas, Alex Gil, Farès el-Dahdah , Alida C. Metcalf
2:15 - 2:30
Break
2:30 - 3:45

Session 2

Moderator/Organizer:: Douglas Burns Presenters: Jeremy Berg, Dara Flinn, Scott Carlson, Amanda Alexander
3:45 - 4:00
Break
4:00 - 5:15

Session 3

Moderator/Organizer:: Coby Condrey Presenters: xtine burrough, Sabrina Starnaman, Kirsten Ostherr, Anne S. Chao, John North Hopkins
5:30 - 7:00

Reception

5:30 - 6:30

Poster Session

Presenters: Sarah Potvin, Elizabeth Grumbach, Spencer D. C. Keralis, Sarah Lynn Fisher, Caitlin Rookey, Alexandra Schutz, Sara Outhier, Beverly Mitchell, Mariza Morin, Marcella Lesher, Jill Crane, Jeanette Claire Sewell, Eleanor Dickson, Nicholae Cline, Leanne Mobley, Harriett Green, Michelle Verret Johnson, Cody Hennesy, Aisha Hamilton, Claude Henry Potts, Lisa Rachele Conrad, Brandon Grossman , Kristina Neumann, Julia Oliver Rajan, S. Wright Kennedy, Krishna Shenoy, Sean Morey Smith
7:00 - 9:00

Dine Around

Friday, September 23, 2016
8:00 - 8:30

Continental Breakfast

8:30 - 8:45

Convene

8:45 - 9:45

Session 4: Collective Contributions in Creating a Digital Hybrid

Moderator/Organizer:: Jennifer Stayton Presenters: Margaret Culbertson, Lynn Bell, Amy Kurlander
9:45 - 10:00
Break
10:00 - 11:00

Session 5: Digital facsimiles: the “Electronic Vesalius” and archival remediation

Moderator/Organizer:: Pamela Andrews Presenters: John Connor Mulligan, Ying Jin, Matthew Wettergreen
11:00 - 11:15
Break
11:15 - 12:15

Session 6: ARTECA: Connecting Creative Communities

Moderator/Organizer:: Laura Waugh Presenters: Chaz Lilly, Cassini Nazir, Roger F. Malina
12:15 - 1:30

Lunch

1:30 - 2:30

Session 7: Real Talk: Connecting Classrooms and Public Archives

Moderator/Organizer:: Lisa Spiro Presenters: Larry Criscione, Judy Reeves, Brian Scott Riedel, John Connor Mulligan, Jeanette Claire Sewell
2:30 - 2:45
Break
2:45 - 3:45

From I, Robot to WeRobotics: Humanitarian Robotics in Action

Moderator/Organizer:: Katherine Hart Weimer Presenters: Patrick Meier
3:45 - 4:00

Closing Remarks

Moderator/Organizer:: Spencer D. C. Keralis
4:00 - 5:00

Library Tour

Saturday, September 24, 2016
8:30 - 4:00

THATCamp Digital Frontiers 2016